Oszczędności


10 prostych sposobów na to jak oszczędzić 5000zł rocznie!

     1. Korzystanie z kart kredytowychOdsetki – średnie oprocentowanie zwykłych kart kredytowych to ok. 15-16%. Przy zadłużeniu do 2000zł. Przy średnim zadłużeniu 1000zł na karcie. To jest ok 1800zł rocznie na same odsetki a przecież do tego dochodzą jeszcze przeróżne opłaty. Pomyśl ile par nowych butów jesteś w stanie kupić za oszczędność tylko na samych odsetkach na karcie! 


2. Zakupy grupowe

Niezwykle popularne w ostatnich latach, ale ile razy kupiłeś grupon, którego nigdy nie wykorzystałeś? O ile nie potrzebujesz kupić konkretnego produktu, nie zaglądaj nawet na takie oferty. Każdego z nas kuszą 50% rabaty, ale konczy się, że faktycznie wydajemy o wiele wiecej, kupując przy okazji inne rzeczy, których nie potrzebujemy, niż jakbyśmy kupili produkt, którego potrzebujemy w bez żadnej zniżki!

3. Nie wpychaj w siebie przystawki!
Wielu z nas stara się być kultularni i zamawiać, poza daniem głównym, również przystawki i deser. Tymczasem więkoszść knajp serwuje tak duże porcje, że zostawiamy niedojedzone główne danie, nie wspominając już o przystawce czy deserze. Pamiętajcie, deser zawsze można domówić, jeśli będziemy jeszcze mieli na niego ochote, a przystawkę, o ile nie umieramy z głodu, najlepiej w ogóle sobie darować. Sredni koszt przystawki to ok. 8zł. Jeśli jesz na mieście 2 razy w miesiącu to 16zł. To rocznie ok. 200zł. Wrzuć do skarbonki!

4. Opłaty za wyciągnięcie gotówki z bankomatu.

Niestety w polsce, wiele banków ciągle pobiera opłaty za to, że wyciągniemy nasze własne pieniądze z naszego własnego konta. Czasem nawet 5zł opłaty jednorazowo! Kilka takich transakcji w miesiącu i mamy obiad na mieście. Pamiętajmy więc aby albo płacić gotówką albo wyciągać większe kwoty pieniędzy jednorazowo. Jeśli wyciągniemy gotówkę z bankomatu cztery tylko razy w miesiącu, to płacimy za to 240zł rocznie! Ogranicz to o połowę i już masz w skarbonce 120zł więcej!

5. Koszty wysyłki

Zakupy internetowe są coraz bardziej popularne, niestety koszty dosawy czasem powalają. Takie mamy realia, Poczta Polska jest monopolistą, więc może narzucić absurdalne stawki. Kurier czasem jest tanszy, ale to ciągle wydatek rzędu 12-15zł. Czasem to aż 20% kosztu całych zakupów! Warto więc kupować więcej rzeczy w jednym sklepie internetowym, tak, aby koszt wysyłki, podzielony przez ilość rzeczy które kupiliśmy był zminimalizowany.

6. Drogie ubranka dla dzieci

Wiadomo, że każdy rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej, ale jeśli nas na to nie stać, to czy kupowanie drogich ubran dla dziecka, które z nich wyrośnie w ciągu kilku tygodni i założy kilka razy rzeczywiście ma sens? Czy nie lepiej zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na przyszłą edukację?

   7.   SiłowniaTo bardzo popularny ostatnio trend. Każdy chodzi na siłownię. Tylko jest to wydatek ok. 200zł miesięcznie w większych miastach, co się kumuluje do 2400zł rocznie. Tymczasem ten sam efekt co na siłowni możemy osiągnąć biegając po parku przez 40min dziennie. I zdrowsze to dla naszych stópJ Że już nie wspomnę o świeżym powietrzu, które wdychamy, tak dla odmiany, po całym dniu w biurze, po co się znowu zamykać na siłowni i jeszcze za to płacić?

8.  Kablówka

Warto się zastanowić czy nie za dużo czasu spędzamy przed telewizorem? I czy nie lepiej wyjść i pobiegać trochę, zamiast gnić na kanapie przez kolejną godzinę? Jeśli tak podejdziemy do temtu, to w natłoku codziennych obowiązków, niewiele czasu zostaje nam na oglądanie telewizji. W związku z czym czy na prawdę potrzebujemy 999kanałów? Tymczasem wydajesz na abonament 360zł rocznie.

9. LottoOczywiście, każdy chciałby wygrać. Tylko, może nie każdy sobie zdaje sprawę, że szanse na wygraną to 1 do 13milionów. Więc jeśli nawet wysyłasz średnio jeden los tygodniowo – wydajesz na to 200zł rocznie. Niby nie dużo, ale pomyśl, że są to pieniądze, na których zwrot nie masz co liczyć i nie dostajesz nic w zamian poza złudną nadzieją. Nie lepiej wrzucić te  pieniądze do świnki na budżet na wakacje?

10. Woda butelkowaJeśli kupujemy najtanszą wodę w lidlu czy biedronce – jest to wydatek rzędu 70gr za butelkę. Kupujemy zgrzewkę – x6 x52 tygodnie – to ok. 220zł rocznie na osobę. Dobry dzbanek z filtrem do wody to koszt ok. 160zł i nawet jeśli wymienisz go raz na rok, to ciągle oszczędzasz i masz pewność, że woda, którą pijesz była rzeczywiście przefiltrowana! Na jednej osobie jest to oszczędność 60zł rocznie.


Te proste oszczędności to lekką ręką ponad 5000zł rocznie na osobę. Za te pieniądze mamy fantastyczne wakacje w ciepłych krajach all inclusive! Może więc za tę cenę warto przeliczyć nasze ‘niezbędne’ wydatki? 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz